Dovolená Bulharsko

Bulharsko

- za málo peněz hodně muziky

Bulharsko je zemí, ve které si najde každý to své. Sportovně ladění lidé využijí všemožných aktivit u moře, případně si zahrají golf na místních kvalitních hřištích. Jiní se budou opalovat na slunných písečných plážích a další si projdou malebná městečka či místní památky. Turisté navíc přivítají, že je Bulharsko poměrně levnou destinací!

Jak do Bulharska

Ačkoliv se na Bulharsko docela dlouho zapomínalo, dnes se opět dostává do našeho podvědomí. Turisté znovu objevují krásy bulharských letovisek, která jsou stále oproti jiným poměrně levná. Na situaci rychle zareagovaly cestovní kanceláře, ale i samotné dopravní společnosti. Dnes proto existují hned čtyři možnosti, jak se do Bulharska dostat.

Cesta autem stále patří k těm nejoblíbenějším. V minulosti byla sice cesta do Bulharska považována za poměrně nebezpečnou, s postupem času se však situace výrazně zlepšila. Cesta měří přibližně 1300 kilometrů, což je nejbližší vzdálenost mezi Prahou a Černým mořem. K důležitým věcem, které byste neměli zapomenout, patří zelená karta, mezinárodní řidičský a technický průkaz. Asi nejoblíbenější trasa českých řidičů prochází Slovenskem, Maďarskem, Srbskem a Černou horou.

Další a snad nejoblíbenější způsob dopravy je přeprava letadlem. Do Bulharska mají zřízené pravidelné lety snad všechny větší aerolinie, včetně těch nízkonákladových, u nichž cesta vyjde pouze na pár korun. S rozvojem infrastruktury vznikají nová letiště, mezi hlavní však patři tyto - Sofie, Varna a Burgas. Cesta trvá přibližně jednu hodinu.

Posledními typy dopravy jsou vlaky a autobusy. Těmito prostředky však jezdí pouze malé procento cestujících. Ve většině případů jsou totiž dražší i méně komfortní než obě předchozí možnosti.

Cestování po Bulharsku

Pokud se již do Bulharska dostanete, určitě budete chtít poznat víc než jen své letovisko. Opět platí, že doprava je na naše poměry docela levná, v mnoha případech i komfortní. Na kratší vzdálenosti lze využít lokálních vláčků, mikrobusů, kola či taxíků. Na delší trasu pak autobusových linek, vlaků nebo dokonce vnitrostátních aerolinií.

Finance

Místní měnou jsou leva, jež se dělí na 100 stotinek. Leva v České republice až na malé výjimky neseženete. Navíc českou korunou v Bulharsku nesměníte. Peníze se proto musí měnit až na místě, a to nejlépe za americké dolary či euro. Směnárny jsou prakticky na každém kroku, takže by neměl nastat žádný problém.

Pokud nebudete kvůli jakémukoliv důvodu navštívit směnárny, pak lze samozřejmě využít i bankomatů, které vám bulharská leva vydají. Kurz je počítán podle kurzu místní banky, často se navíc strhává z částky určité procento. Akceptované karty jsou nejčastěji značky Visa, MasterCard nebo American Express.

Obecné

Bulharsko se nachází na Balkánském poloostrově, tedy v jihovýchodní Evropě. Sousedními státy jsou Srbsko, Rumunsko, Srbsko, Makedonie, Řecko a Turecko. Veliká část povrchu je hornatého typu. Rozloha Bulharska činí 110 993 km², na níž žije přibližně sedm a půl milionu obyvatel. Úředním jazykem je bulharština, hlavním městem Sofie.

Složení obyvatel není příliš pestré. Výrazněji jsou zde vedle Bulharů (84 %) zastoupení ještě Turci (9 %) a Romové (5 %), poslední dvě procenta zbývají pro ostatní národnosti. Co se týká náboženství, pak lze říci, že Bulharsko je převážně pravoslavné (85 %), zbytek připadá na islám (13 %), katoliky (1 %) a ostatní (1 %).Vyhledat zájezd


TIP: Překvapte svého milého novým spodním prádlem!