Dovolená Egypt

Egypt

Vydejte se po stopách starodávných faraónů. Ochutnejte horký vánek pouště Sahary. Poznejte faunu a floru Rudého moře. Nechte se masírovat žhavým egyptským sluncem!

Na této stránce naleznete řadu možných zájezdů. Udělejte si kafíčko či čajíček a v klidu si proberte nabídku zájezdů – čas je váš a Egypt vám neuteče.

Informace pro vás:

Hlavní město: Káhira
Měna: egyptská libra
Úřední jazyk: arabština
Časové pásmo: +2
Víza je nutné mít vyřízené pro vstup na území Egyptské arabské republiky. Máte možnost je zakoupit v Praze na půdě egyptského velvyslanectví nebo až po příjezdu na místních letištích či v přístavech. Platí tři měsíce a třicet dní po vstupu do Egypta.

Historické památky, zajímavá místa, tipy na výlety

Káhira
Hlavní město Egypta pojímá 16 milionů obyvatel. V překladu Káhira znamená „Vítězná“.

Centrum - Midan Tahrir
- Hlavní káhirské náměstí, kde jsou soustředěny významné úřady, turistická centra, obchody a restaurace.

Mešity a citadela
- Citadela stavěna od konce 12. století byla středověkou pevností na obranu proti křížovým výpravám. Komplex naskýtá nádherný výhled na pyramidy v Gíze. - Mešita Muhammeda Aliho, známá jako alabastrová mešita, se nalézá v blízké lokalitě citadely. - Ibn Tulun je jedna z největších mešit světa. - další mešity: Ar-Rífáího a sultána Hasana

Egyptské muzeum
- Muzeum nabízí podívanou o 120 000 exponátech včetně několika mumií a několika pokladů z Tutanchamonovy hrobky.

Pyramidy v Gíze
- Pohřebiště vládců, bohaté šlechty a vysokých úředníků se rozkládá na západním břehu Nilu. Tři velké pyramidy - jeden ze sedmi divů světa - jsou nejhonosnější částí Gízi. - Chufuova pyramida je se svými 136 m tou nejvyšší, lze vkročit po zaplacení vstupného dovnitř. - Rachefova pyramida a Menkauerova pyramida - Memfis je původním hlavním městem Egypta. Zraky můžete spočinout na sfinze (ochránkyni pyramid), soše Ramesse a ruinách královského paláce.

Saqqara (Sakkára)
- Jedná se o rozsáhlý komplex pohřebišť vládců a smetánky Staré říše, jenž se nalézá 25 km jižně od Káhiry - Džoserova pyramida je stupňovitá pyramida a honosí se tituly nejstarší pyramidou na světě a nejstarší kamennou stavbou takových rozměrů.

Alexandrie
Město kosmopolitního rázu má 3,3 milionu obyvatel a hned po Káhiře zaujímá 2. místo ve velikosti.

Alexandrijská knihovna
- Rozsáhlý komplex, kde si můžete prohlédnout mnoho knih (většinou v angličtině či arabštině).

Ptolemaiův pilíř
- Třicetimetrový sloup byl postaven u chrámu boha Serapise. Sloup se zachoval dodnes, ale z chrámu zbyly jen ruiny.

Pevnost Qait Bey
- Bílá pevnost propojuje ostrov Faros s pevninou. Byla postavena roku 1498.

Řecko – Římské muzeum
- Muzeum s nádhernými zahradami se honosí kolekcemi od nejstarší doby Egypta.

Římský amfiteátr
- Jediné římské divadlo v Egyptě o třinácti terasách pojme až 800 diváků.

Kum el-Shuggafa (Katakomby)
- Třípatrové římské pohřebiště přibližně o 300 tělech pochází z 1.-2. století n.l.

Luxor
Byl jedním z nejdůležitějších středisek Egyptské říše. A nyní jednou z nejnavštěvovanějších lokalit v Egyptě.

Údolí králů, Údolí Královen a chrám Hatšepsut
- Údolí, které sloužilo jako pohřebiště faraónů a šlechty Nové říše. Bylo zde objeveno přes 62 hrobek.

Karnak
- chrámový komplex a hlavní kultovní středisko boha Amona

Taba
Jedno z nejluxusnějších letovisek, které je výhodné svým umístěním – je možno pořádat výlety do nedalekých zajímavých lokalit: - Jeruzalém: návštěva historického svatého města Izraele je spojována i s koupáním v Mrtvém moři - Eilat: izraelské město, které nabízí podmořskou observatoř se stovkami druhů ryb a proslulé delfinárium, kde je možnost si zaplavat s delfíny - Petra: skalní město na Jordánském území vzniklo přibližně ve 3. století před n.l. - hora Sinaj a klášter sv. Kateřiny: výstup na horu, kde měl Mojžíš obdržet desatero přikázání. Z vrcholku se nabízí nádherné panorama východu slunce. Při sestupu dolu nechybí návštěva slavného kláštera z dob císaře Konstantina.

Sharm el Sheikh
Další z proslulých turistických letovisek, které se nachází na pobřeží Rudého moře na Sinaji.

Ras Mohamed
- Nejkrásnější z pěti sinajských národních parků, který se pyšní okouzlujícími korálovými útesy, z nichž nejznámější jsou útesy Yolanda a Žraločí útesy.

Hurghada
Nejznámější egyptské letovisko, které je plně připraveno k uspokojení různých tužeb turistů. Výhodná lokalita pro výlety do Káhiry a Luxoru.

Marsa Alam
Klidná turistická destinace leží na pobřeží Rudého moře.

Smaragdové doly
- Bývalá těžařská lokalita se nachází mezi Marsa Alam a nilským údolím. Pozůstatky staroegyptských i římských staveb jsou k vidění i dodnes.

Rady, tipy a doporučení

- dbejte na pitný režim, zvláště v letních měsících - nepijte vodu přímo z kohoutku, kupujte si raději pitnou vodu – ušetří vám to hodně nepříjemností (průjmové onemocnění), tzn. vynechávat pokud možno i kostky ledu v tekutinách - ke koupi pitné vody: raději se vyhýbejte kupování balené vody ve stáncích, je pravděpodobné, že prodejci sbírají prázdné lahve a plní je vodou z kohoutku (takovéto balené vody mají poloviční až třetinovou cenu, ale opět – neriskujte jisté nepříjemnosti) - naše léky nemají přílišnou účinnost na takzvanou „Faraónovu pomstu“ (průjmové onemocnění), léky v hodnotě 5 liber si můžete zakoupit v místní lékárně (mívají i na hotelích) - uplatňujte smlouvání, nenechte si vnutit první částku navrženou obchodníkem – vy jste „pán“/“paní“ – cena zpravidla padá o polovinu až o třetinu (záleží na vašem umu a hereckém výkonu) - ženy, by se měli vyvarovat nošení vyzývavějšího oblečení (mini-sukně či velký dekolt) při procházce městem – někteří konzervativnější obyvatelé můžou nepříjemně reagovat (klení apod.), zvláště pak, když vstupujete do mešity (stačí nějaký šátek s sebou)!Vyhledat zájezd