Dovolená Itálie

Itálie

- ve světě starověké civilizace, pizzy a nejednoho světového umělce

Která země vám nabídne jak slunné pláže vybízející ke koupání v nádherně modrém moři, tak zasněžené vrcholky hor pro milovníky lyžování? Kde budete hledat impozantní památky jedné z nejmocnějších civilizací minulosti? Ve které části země půjdete na nejlepší pizzu, špagety a vynikající víno? Přece v Itálii!

Jak do Itálie

Do Itálie se lze z ČR dostat díky vhodné geografické poloze poměrně lehce. Nejčastěji se využívá aerolinií. Do Itálie má pravidelné spoje zřízené většina společností, včetně těch nízkonákladových, které přepravu nabízí už za necelých tisíc korun bez polatků. V Itálii se nachází na 140 letišť, přičemž velká část z nich jsou mezinárodního charakteru. Pravidelná doprava s Itálií však existuje i mezi autobusy, případně na železnici.

Stejně jako Česká republika je i Itálie členem Evropské unie. Vstup na území by měl být možný již pouze s průkazem totožnosti. Doporučuje se však mít s sebou i pas platný po dobu následujících šesti měsíců.

Doprava

V Itálii je silniční síť vysoce rozvětvená. Navíc je díky kvalitním vozovkám velice oblíbená. Stinnou stránkou naopak je na naše podmínky drahý benzín. Jako turisté si zde můžete pronajmout auto, k jehož řízení však potřebujete platný mezinárodní řidičský průkaz. Železniční vnitrostátní doprava je komfortní. Cestování je rychlé a příjemné, ale na rozdíl od autodopravy poněkud dražší.

Nejrychlejším a nejpohodlnějším způsobem dopravy je využití leteckých společností. Těch se v Itálii nachází celá řada, přičemž se létá převážně mezi většími městy. Využívaná je hlavně pro přepravu na delší vzdálenosti.

Mezi ostrovy a Apeninským poloostrovem samozřejmě existuje ještě trajektová doprava, jež je využívána pro přepravu mezi jednotlivými ostrovy.

Kam na výlet

Vybrali jsme pro vás tři asi nejvýznamnější památky na území Itálie, ačkoliv se jich zde nachází mnohonásobně víc.

Šikmá věž v Pise

Tato kruhová, 56 metrů vysoká věž z bílého mramoru nezískala slávu díky své dokonalosti, právě naopak. Po celém světě je známa díky své šikmé podobě, která je dána měkkým podložím. Za jejím vznikem, roku 1173, stojí architekti Wilhelm von Innsbruk a Bonnano Pisano.

Koloseum

Koloseum je památka, která se vybaví hned asi jako první ve spojení s Itálií. Jedná se o chloubu Říma, v jehož centru se nachází. Jedná se o amfiteátr z doby říše římské, přesněji z let 70 až 80 našeho letopočtu. Ve své době bylo Koloseum využíváno k pořádání gladiátorských soubojů nebo ke hraní divadelních her. Vešlo se sem až 50 tisíc diváků! Dnes se zde konají různé kulturní akce.

Pompeje

Pompeje byly ve své době přístavním městem. Roku 79 n. l. však bylo zničeno výbuchem nedaleké sopky Vesuv. Poměrná část se dodnes díky vulkanickému popelu zachovala. Turisté si zde proto mohou prohlédnout, jak se žilo před asi dvěma tisíci let. Nachází se zde domy, chrámy, různá vyobrazení, ale i lidské a zvířecí ostatky.

Obecně

Itálie s hlavní městem Řím má rozlohu 301 203 km², na níž žije přibližně 58 miliónů obyvatel. Jejich jazykem je samozřejmě italština. Mezi náboženstvími převládá katolické vyznání. Měnou je jednotná evropská měna euro. Většina italského území se nachází na Apeninském poloostrově, k němuž se řadí ještě několik ostrovů. Ty nejvýznamnější jsou Sicílie, Sardinie a Elba. Sousedními státy Itálie jsou Francie, Rakousko, Švýcarsko a Slovinsko. Další dva státy, a to Vatikán a San Marino, se nacházejí uvnitř italského území. Místní břehy jsou obklopeny Tyrhénským, Ligurským, Jónským a Jaderským mořem. Naopak ve vnitrozemí mají své místo tři významná pohoří - Alpy, Apeniny, Dolomity.Vyhledat zájezd