Dovolená Kréta

Kréta

− více než jen krásné moře, písečné pláže a bájné mýty

Jak na Krétu

Existují prakticky jen dva způsoby dopravy, jak se na Krétu dostat. První možností je cesta v některém ze silničních prostředků s následným přejezdem v trajektu, druhou je pak cesta letadlem. Obě varianty si nyní představíme detailněji.

Pakliže se chcete přepravit na Krétu rychle a pohodlně, využijete služeb některé z aerolinií. Nejen z Prahy létá na Krétu několik pravidelných letů týdně, zvláště pak v turistické sezoně. Cesty pořádá několik společností včetně těch nízkonákladových, české firmy ČSA a Travel Servis taktéž. Z naší republiky se létá prakticky jen na dvě ze tří mezinárodních letišť, jimiž jsou Heraklion a Chanie. Přímý let trvá kolem dvou a půl hodiny.

Druhá možnost je cesta autem či autobusem. Nejoblíbenější a asi jediná rozumnější trasa vede přes Atény, nedaleko nichž se nachází přístav Piraeus. Zde se dopravní prostředek nalodí na trajekt, jehož plavba trvá kolem osmi hodin, a přepluje na Krétu.

Pokud se rozhodnete cestovat takzvaně na vlastní pěst, doporučujeme vám cestu letadlem. V dnešní době jsou letenky za přijatelné ceny. Pakliže se nebudete chtít o vyřizování dovolené starat, podívejte se na nabídku zájezdů u cestovních kanceláří. Krétu má dnes v nabídce většina z nich!

Doprava po Krétě

Podmínky, jak po Krétě cestovat, jsou podobné těm u nás. Nejideálnější formou přepravy, především na kratší vzdálenost, je s ohledem na finanční zátěž autobus. Prakticky se s ním můžete dostat kamkoliv na ostrově. Doprava je kvalitní, pracuje spolehlivě a poměrně přesně. Menší nevýhodou je v méně navštěvovaných oblastech nižší frekvence jízd. Samotné autobusy jsou často kvalitní, jsou pohodlné a klimatizované.

Oblíbené cestování je také pomocí taxíků. Ty se nachází především ve větších městech a v turisty navštěvovaných místech, kde jsou vidět prakticky na každém rohu. Kvalitativně jsou na tom podobně jako u nás. Sazby jsou podle předem daných cen, případně dle taxametru. Existují však i taxíky, jež mají předem určenou trasu za fixní cenu.

Časově flexibilní a trasu nelimitovanou dopravu nabízí možnost zapůjčit si automobil. Na Krétě se nachází veliké množství půjčoven, které se neliší pouze nabídkou vozů, ale samozřejmě i cenami a službami. Některé půjčovny totiž zákazníky lákají na nízké ceny, v nichž však není zahrnuto pojištění a tak podobně. Vždy se proto nejprve dostatečně informujte, až poté podepište smlouvu. K řízení stačí pouze řidičský průkaz vydán na území České republiky.

Finance

Jelikož Kréta správně patří k Řecku, platí se zde eurem. Ve větších obchodech, hotelích a tak podobně je možné platit kreditní kartou, kdy se peníze automaticky smění podle kurzu banky. Například v menších prodejnách však většinou požadují platbu hotově. Je proto potřeba mít u sebe alespoň nějakou hotovost. Tu si lze vyměnit už v České republice, případně si ji vybrat v nějakém z místních bankomatů. Akceptovány jsou hlavně karty značek VISA, MasterCard, Diners a American Express.

Kuchyně

Místní kuchyně je zdravá a chutná zároveň. Jejím základem jsou častokrát zde produkované věci. Není se tedy co divit, že nezastupitelnou úlohu má v jídle olivový olej. Vedle něj pak své místo má zelenina, ovoce, sýry, luštěniny, pečivo a různé druhy masa – nejčastěji se jedná o jehněčí či skopové, ale samozřejmě i o mořské plody.

Jídla jsou nejčastěji připravována grilováním nebo vařením. Jen málokterá jídla se smaží, tedy až na hranolky, jež se staly především v restauracích nedílnou přílohou většiny pokrmů. K pití se krom čisté vody podává káva nebo místní lahodná vína.

Turistické cíle

Samaria – jedná se o jedno z turisty nejnavštěvovanějších krétských míst. Uvidíte zde druhou největší soutěsku Evropy. Górtys – nachází se zde první zákoník vydán v Evropě. Byl vytesán do kamenného bloku. Rethymno - je obcí nacházející se při severním pobřeží, jde o třetí největší město na Krétě. Nachází se zde krásný, v benátském slohu provedený přístav. Knóssos – v minulosti šlo o největší centrum mínojské kultury. Naleznete zde obrovský palác s téměř 1500 místnostmi.

Obecně

Kréta je největším ostrovem ve Středozemním moři. Vyznačuje se poměrně hornatým povrchem, jenž je omýván Egejským (jeho krétskou částí) a Libyjským mořem. Rozloha činí 8257 km². Hlavní město Heraklion je od Prahy vzdáleno necelých 1900 km. Celkově na Krétě žije přibližně 600 tisíc obyvatel, z nichž je většina řecké příslušnosti.Vyhledat zájezd

Tip: Matrace do postele