Dovolená Madeira

Madeira

− Zelená perla Atlantiku pod portugalskou vlajkou

Jak na Madeiru

Madeira není díky své vzdálenější poloze lehce dostupná, jako většina námi prezentovaných zemí světa. Existují tedy pouze dva možné typy dopravy, kterými jsou letecká a lodní.

Co se týká lodí, těch je v dnešní době využíváno pro přepravu lidí jen zcela výjimečně. Svůj podíl na tom má časová náročnost, v porovnání s aeroliniemi finanční zátěž a taktéž komfort. Zájemci o přepravu lodí se totiž musí dostavit na portugalské či španělské pobřeží, kde přesednou na jednu z přepravních lodí.

Mnohem oblíbenějším způsobem dopravy je cesta letadlem. I když se Madeira nenachází v nabídce většiny společnosti, není veliký problém letenku si obstarat. Již tradičně je přepravné o několik procent levnější při cestě z Vídně nebo Mnichova, ale i ceny z České republiky jsou poměrně přijatelné. Nejlevnější letenky lze sehnat již od čtyř až pěti tisíc za zpáteční letenku, to však většinou jen v akcích nízkonákladových společností. Pokud si dovolenou nebudete chtít nechat zkazit různými vyřizováními, lze si sjednat cestu i přes cestovní kanceláře. Minimálně ty větší z nich mají Madeiru ve své nabídce.

Cestování po Madeiře

Nejpohodlnějším způsobem dopravy je pro turisty nejspíše možnost pronajmout si auto. Automobily jsou půjčovány v dobrém stavu, většinou navíc i s pojištěním v ceně. Hodí se ale také upozornit, že Madeira není vhodná pro méně zkušené řidiče. Místní cesty jsou hodně klikaté, často navíc poměrně prudké.

Dalším typem, zvláště pak, pokud nechcete být vázáni pevnými časy, ale na druhou stranu se nechcete zatěžovat řízením, je možnost nechat se svézt taxíkem. Ve větších městech se nachází prakticky na každém rohu, přesto jsou jednou z nejdražších možností přepravy.

Nejideálnějším prostředkem jsou proto asi autobusy. Jejich síť je velice široká, navíc jsou finančně přijatelné. Samotné stroje jsou poměrně komfortní, v dobrém technickém stavu a jezdí načas.

Finance

Jak jste asi pochopili z nadpisu, případně jste věděli již z minulosti, Madeiru spravuje Portugalsko. Jakožto u člena Evropské unie a eurozóny se zde proto platí společnou evropskou měnou – eurem. Především pro evropské turisty je to dobrá zpráva, protože nemusí po bankách vyhledávat exotickou měnu.

Euro si lze přivézt rovnou z České republiky, případně si ho zde vyměnit v některé ze směnáren. České koruny zde vyměníte snad pouze v hlavním městě Funchal, a to na minimu místech. Lepší je proto například americký dolar. Vůbec nejlepší možností, jak získat na Madeiře hotovost, je výběr peněz z bankomatu. Ty jsou zde hojně rozšířené, přičemž akceptují většinu mezinárodně uznávaných značek jako VISA, MasterCard či American Express.

Zajímavosti

Jediným významnějším místem Madeiry, co se historických památek týká, je hlavní město Funchal. Díky portugalským přistěhovalcům je místní architektonický styl silně ovlivněn evropským stylem. Nacházejí se zde budovy především církevního rázu, ale i protipirátská stavení a pevnosti.

Druhým místem, které doporučujeme navštívit, je skanzen v městečku Santana. Zde jsou návštěvníci seznámeni s historií a utvářením Madeiry, ale také s místním folklórem.

Kuchyně

Kuchyně je postavená na místních surovinách. Běžnou složkou tudíž jsou především produkty z moře – ryby a mořské plody. K běžně využívaným masům patří hovězí. Ve výsledků jsou jídla upravována na všechny způsoby, většinou formou lehkých pokrmů. K pití se podává místní lahodné víno, jež je ve světě svou výtečnou kvalitou poměrně proslavené. Jako desert často bývá podávána zmrzlina s místními druhy ovoce.

Obecně

Území Madeiry je tvořeno souostrovím vulkanického původu. Leží západně od Afriky, asi jen 550 km od marockého území. Od Evropy je vzdálenost veliká asi 1000 km. Samotná Madeira se rozkládá na území velikém pouze 797 km2, na němž žije přibližně čtvrt milionu stálých obyvatel. Madeira je autonomním regionem Portugalska, tudíž se zde používá jako úřední jazyk portugalština.Vyhledat zájezd