Dovolená Maledivy

Maledivy

−v tropickém ráji plném bílého písku a korálových útesů

Maledivy jsou pro mnohé synonymem ráje. Tato malebná zemička se nachází v Indickém oceánu. Pyšní se téměř nekonečnou řadou korálových ostrůvků, jež jsou omývány průzračně čistým mořem. Před jasným sluníčkem vás na jemném bílém písku okolo azurového moře budou chránit urostlé palmy. Příroda vás okouzlí nádhernými květinami, ale také téměř nedotčeným podmořským světem!

Jak na Maledivy

V dnešní době se Maledivy stávají stále oblíbenější a dostupnější destinací, a proto je cestovní kanceláře, především ty větší, začínají nabízet čím dál tím víc. Nachází se zde poměrně hodně resortů, kde si lze zařídit ubytování. Ti, kteří si dovolenou chtějí jenom užívat a všechny problémy přenechat jiným, určitě využijí služeb cestovních kanceláří. Druhá skupina lidí však nepřijde nazmar. Dovolená na vlastní pěst sice zabere více času různými zařizováními, ale zase lze ušetřit nemalé peníze. Navíc jsou Maledivy považovány za zemi s jednou z nejméně rozšířenou kriminalitou, takže se není čeho bát.

K dopravnímu spojení se využívají v naprosté většině letadla. Odlétá se hlavně z největších letišť, s významnějšími aeroliniemi. Let z Evropy trvá kolem dvanácti hodin, přičemž se přilétá na mezinárodní letiště v hlavním městě Male. Při cestě z Prahy se většinou přestupuje v Londýně. Cesta vychází přibližně na čtyřicet tisíc korun za zpáteční letenku i s poplatky.

Doprava po Maledivách

Po příletu je potřeba vyplnit registrační listinu. Poté je již možno dostat se na požadované místo leteckou, námořní nebo pozemní dopravou. Nejlevnější je cesta s takzvanými dhoni. V ostatních případech se využívá rychlolodí nebo hydroplánů. Na větší vzdálenosti se o dopravu starají lokální aerolinie.

Mezi jednotlivými ostrovy, které jsou navzájem propojeny, lze přejít pěšky, případně si zapůjčit motocykl nebo kolo.

Obyvatelstvo

Původní obyvatelé Malediv jsou silně ovlivněny historií, především z dob mořeplavců, kteří sem v minulosti zavítali. Běžně používaným jazykem mezi místními je takzvaný divechi. Je indoevropského původu, podobný jazyku používanému na nedaleké Srí Lance. Jazyk byl postupně ovlivňován arabštinou a angličtinou, která se zde dnes již běžně vyučuje.

Tři čtvrtiny lidí se živí v cestovním ruchu, na němž je celá místní ekonomika postavena. Díky tomu se potravinářskému průmyslu a zemědělství věnuje asi jen deset procent obyvatel. Většina potravin se musí dovážet.

Kuchyně

Tradiční jídla jsou tvořena především zdejšími, volně dostupnými potravinami. Největší podíl na jídelníčku tudíž mají všude se nacházející ryby. Ráz maledivské gastronomie se silně odvíjí od nedaleké indické a srí lanské kuchyně. Častou součástí jídel proto je mezi přílohami rýže a kari koření.

Finance

Na Maledivách platí měna zvaná maledivská rufie, která se dělí na 100 lárí. Přímo lze platit na mnoha místech i americkým dolarem. Právě za ten vám banky vymění místní rufie. Ostatní světové měny, například euro, neberou buď vůbec, případně s velikou neochotou. Jistým vysvobozením z této situace je běžné přijímaní plateb přes kreditní karty jako MasterCard, VISA, American Express, EuroCard či Diners.

Zajímavosti

Na rozdíl od větších států není na Maledivách žádných významnějších památek, na které by se hodilo výrazněji upozornit. Za zmínku stojí snad jen zrekonstruovaný palác bývalého sultána Mohammeda Thakurufaana na atolu Haa Alifu a buddhistický chrám na atolu Kaafu.

Maledivy totiž turisty nelákají na historické a architektonické skvosty, ale na nádhernou přírodu. Místní hotely a menší organizace pořádají různá přímořská dobrodružství či kurzy potápění.

Obecně

Maledivská republika je tvořena přibližně 1200 ostrovy v podobě ucelených atolů, které leží ve vodách Indického oceánu jihozápadně od Indie. Ze všech ostrovů jich však je asi jen 200 trvalo obydleno. Ač se může zdát počet ostrovů dost velký, celková rozloha Malediv čítá pouze 298 km², na které žije přibližně 350 000 obyvatel. Hlavním městem je Male.Vyhledat zájezd


Informace o Havajských ostrovech zde