Dovolená Řecko

Řecko

−ve světě antických památek, bájí a vynikajících oliv

Řecko je stát s téměř nedotčenou přírodou a zároveň místem, kde je cítit historie na každém kroku. Všude kolem vás jsou zde místa, na nichž se podle místních bájí a mýtů procházeli sami bohové a kde na slunných svazích dozrávají ty nejlepší olivy. Navíc bylo Řecko domovem pro jednu z nejstarších civilizací na světě!

Jak se dostat na Řecko

Doprava do Řecka z České republiky je poměrně jednoduchá. Cesta autem, která mimochodem měří přibližně dva tisíce kilometrů, trvá asi 24 hodin. Trasa vedoucí přes Slovensko, Maďarsko, Srbsko a Makedonii je v současné době asi nejideálnější – ať už délkou či cenou.

O mnoho pohodlnější je však doprava letecká. Dnes již má většina aerolinií ve své nabídce lety do Řecka, minimálně do hlavního města. Cesta letadlem dnes vyjde poměrně levně, zvláště pak při cestě s nízkonákladovými společnostmi, u nichž lze letenku i s poplatky sehnat už kolem dvou tisíc korun! Let navíc trvá pouze kolem dvou a půl hodiny.

Pro bezproblémový přechod do Řecka by měl stačit občanský průkaz. Doporučuje se však mít s sebou i pas platný minimálně následujících šest měsíců. V případě cesty autem rozhodně nezapomeňte na technický průkaz a zelenou kartu. Ostatně vše je obdobné, jako u kteréhokoliv jiného státu Evropské unie.

Jak cestovat po Řecku

Pokud se člověk nechce vázat časy odjezdů a příjezdů místních linek, pak pro něj bude nejideálnější zapůjčit si auto v některé z půjčoven. Člověk se nemusí vázat termíny a může si zajet, kam se mu zlíbí. Zapůjčení vozidla je finančně přijatelné. Pro jistotu je lepší mít mezinárodní řidičský průkaz, který může být po řidiči vyžadován.

Dalším, nutno dodat spolehlivým, druhem dopravy jsou místní autobusy. Ty jsou v Řecku poměrně dochvilné i spolehlivé. Dělí se na lokální a dálkové linky, přičemž u obou typů bývá využíváno docela nových vozů.

Dále je k dopravě možno využít železnice, ta však funguje především mezi většími městy. Při cestách mezi skupinkami ostrovů se využívá místních přepravních lodí.

Finance

V Řecku platí jednotná evropská měna euro. S aktuálními silnými výkyvy kurzu je těžké porovnat ceny u nás a v Řecku. Obecně však platí, že je zde poněkud dráž než v České republice. Ve větších obchodech lze platit běžnými druhy kreditních karet jako Visa či MasterCard. V menších podnicích je však potřeba mít u sebe hotovost, kterou si však lze vybrat v hojně se vyskytujících bankomatech. Nakonec se hodí připomenout, že české koruny ve směnárnách nevyměníte. Nejlepší je mít přímo euro, případně americký dolar.

Kuchyně

Místní kuchyně nezapře svůj středomořský původ. Využívá se především místních surovin, které si zde sami uloví nebo vypěstují. Není se tedy co divit, že v řecké gastronomii mají neodmyslitelné místo olivy a olej z nich, mořští živočichové a čerstvá zelenina. Jídla jsou především lehkého charakteru, takže jich je nejvíce salátového nebo pomazánkového typu. Mezi jídly z masa je nejrozšířenější asi i u nás velmi dobře známý gyros či jehněčí maso na mnoho způsobů.

Obecně

Řecko, oficiálně však Helénská republika, se nachází v jihovýchodní části Evropy, přesněji na jihu Balkánského poloostrova. Sousedy jí jsou Albánie, Makedonie, Bulharsko a Turecko. Hlavním městem jsou Athény. Celá rozloha Řecka čítá 131 940 km², na níž žije přibližně 11 500 000 obyvatel. Úředním jazykem je řečtina.Vyhledat zájezd

TIP: NA večery na dovolené si nakupte erotické spodní prádlo :)