Dovolená Španělsko

Španělsko

−na Pyrenejském poloostrově po boku býčích slavností

Jak do Španělska

Cestu do Španělska lze uskutečnit takzvaně na vlastní pěst, ale samozřejmě i s cestovními kancelářemi. Ty díky veliké oblibě této destinace zájezdy pořádají v hojném množství. Díky rozsahu území celého Španělska je nabídka pobytů velmi široká. Nejvíce dovolených však stále míří do přímořských oblastí, ačkoliv i vnitrozemí toho k vidění nabízí opravdu mnoho.

Jestliže zvolíte cestu podle vlastní režie, pak je prvotním problémem zajištění dopravy. Tedy ne tak docela, protože dnes existují pravidelné linky mezi Českou republikou a Španělskem. Prvním druhem dopravy je cesta autobusem. Ta většinou spojuje pouze největší města. Její nevýhodou je doba cesty, která čítá kolem třiceti hodin za cenu začínající průměrně kolem dvou tisíc korun.

Nejpraktičtější, nejběžnější a časově nejméně náročnou je cesta letadlem. Spojení se Španělskem s naší zemí nabízí většina společností, včetně těch nízkonákladových. Intenzita letů je navíc velmi vysoká a míří až na osm mezinárodních letišť.

Jak po Španělsku

Dopravní infrastruktura je ve Španělsku na velmi dobré úrovni. Veřejná doprava je téměř všudypřítomná, především co se týká autobusů. Ty jsou až na výjimky ve velice dobrém stavu, navíc jsou finančně dostupné.

Nejrozšířenějším prostředkem ve Španělsku je však automobil. Snad jen krátce k pravidlům na silnici. Za využití dálnice se platí mýtné. Při jízdě musí mít cestující zapnuté pásy a řidič může mít v krvi maximálně 0,5 promile alkoholu. K jízdě je zapotřebí mít samozřejmě mezinárodně platný řidičský průkaz a zelenou kartu.

Dalšími, i když méně využívanými druhy dopravy jsou cesty pomocí taxi, případně vlakem po železnici. Další možností je pronájem auta v některé z místních půjčoven. Na moři existuje lodní doprava, ta je ale většinou využívána pouze pro přepravu nákladů.

Finance

Jelikož je Španělsko v Evropské unii i eurozóně, tak zde platí od roku 2002 jednotná evropská měna euro. Tu vám zde rádi smění, bohužel však ne za české koruny, které se v místních bankách vůbec nenacházejí. Pro získání hotovosti je proto nutné mít ke směnění nejlépe americké dolary, případně mít po ruce kreditní kartu, z níž si lze vybrat finanční obnos v některém z hojně se vyskytujících bankomatů. Jako všude v Evropě jsou nejběžněji akceptované karty značky VISA či MasterCard. Většinou jsou přijímány i typy Diners a American Express.

Kuchyně

Španělská gastronomie je pestrá, a to hlavně díky široké škále surovin, které se v místní kuchyni v jídlech používají. Jídla jsou pak pestrobarevná a plná nejrůznějších chutí. jestliže bychom měli vybrat úzký seznam nejběžnějších surovin, výběr by byl velice těžký. Neodmyslitelnou součástí jsou například mořské plody (oblíbené jehněčí a další druhy masa), brambory a bílý chléb. Ze zeleniny to pak jsou olivy, lilek, různé druhy paprik a rajčata. To vše je připravováno výhradně na olivovém oleji. K pití je nejčastěji podáváno místní víno.

Co navštívit

Corrida – ačkoliv se zde konají poměrně drastické slavnosti, přesto je se Španělskem snad nejspojovanějším místem. Konají se zde tradiční býčí zápasy.

Botanická zahrada Pinya de Rosa – jedná se o jednu z největších botanických zahrad v širokém okolí. K vidění tu jsou jedinečné exempláře mnoha druhů kaktusů, opuncií a dalších rostlin.

Národní park Cabañeros v La Mancha – jeden z nejkrásnějších španělských, možná i evropských národních parků. Každý, kdo chce nasát energii zdejší typické přírody, měl by park Cabañeros navštívit.

Madrid – hlavní město Španělska toho k vidění nabízí opravdu mnoho. Jen krátkým výčtem za zmínění stojí třeba palác Palacio Real, zámek Palacio real, obrazárna Museo del Prado či muzeum Museo Arqueológico Nacional, v němž se nalézají exponáty od doby bronzové až po blízkou minulost.

Obecně

Španělsko leží v jižní Evropě. Nachází se na Pyrenejském poloostrově, kde zabírá asi tři čtvrtiny veškerého území. Geograficky i historicky je země silně ovlivněno nedalekou Afrikou. Ostatně Gibraltar, který rozděluje Evropu od Afriky, je široký pouze asi 14 kilometrů. Nejen území na Pyrenejském poloostrově, ale také turisty oblíbené ostrovy, Baleáry a Kanárské ostrovy, patří pod správu Španělského království, které je od zbytku Evropy odděleno Pyrenejským pohořím.

Hlavním městem je Madrid. Španělsko se rozkládá na území velikém přibližně 504 800 km², na němž žije okolo 46 500 000 obyvatel.Vyhledat zájezd


TIP: Hádej.cz - na kolik let skutečně vypadáte?