Dovolená Turecko

Turecko

−vstupní brána do orientu s bohatou historií a oblíbenými riviérami

Turecko je jedna z nejoblíbenějších exotických destinací. Proč si lidé oblíbili tento stát na pomezí Asie a Evropy? Největším lákadlem je určitě teplé podnebí, příjemné moře a příroda, zajímavá kultura, která se díky islámu značně liší od té naší, příjemné ceny a bohatá historie s mnoha významnými památkami. Právě v Turecku se přece nachází bájná Trója!

Jak do Turecka

Turecko, jakožto v tuzemsku jedna z nejoblíbenějších destinací, je zařazeno do nabídky většiny cestovních kanceláří u nás i v zahraničí. Dovolená vychází na příjemné peníze, zvláště v pak v nabídce last minute. Pokud se rozhodnete vydat po vlastní ose, existují dva způsoby, jak se do Turecka dostat.

První, a to méně pohodlnou, dnes již téměř nevyskytující se způsob je cesta autem či autobusem. Díky dlouhé trase však jízda trvá až tři dny. Asi nejčastěji využívaná trasa vede přes Slovensko, Maďarsko, Srbsko a Bulharsko, přičemž se hodí dodat, že Turecko patří k zemím s největší nehodovostí!

O dost pohodlnější a dnes snad i ekonomicky a časově výhodnější druh dopravy je cesta pomocí aerolinií. Lety do Turecka nabízí většina společností, od těch klasických až po nízkonákladové. Do ceny letenky se odráží datum cesty, aktuální akce, místo odletu a příletu a mnoho dalšího. Všeobecně ale platí, že letenky se dají pořídit již od pár tisíc, což je při době letu trvajícím přibližně dvě a půl hodiny naproti třem dnům v autě více než výhodné. I vám proto doporučujeme v případě zájmu cesty do Turecka využít některé z aeroliníí!

Jak po Turecku

Asi nejčastější způsob autodopravy je využití autobusů. Jsou hlavním typem meziměstské dopravy, navíc jsou až na výjimky ve velice kvalitním stavu. Poměrně běžnou záležitostí je jako součást jízdy i malé občerstvení. V celkovém pohledu je místní autobusová doprava srovnatelná s tou naší u kvalitnějších společností.

Něco mezi autem a autobusem je turecká specialita zvaná Dolmuš. Jedná se o mikrobus, jenž nemá pevně danou trasu ani časové vyhlídky. Prakticky tak připomíná jakési větší taxi, které vás nabere kdekoliv a doveze kamkoliv. Častokrát se však dlouho vyčkává, než se mikrobus zaplní z větší části. Výhodou Dolmuší je příjemná cena, kdy jeden kilometr častokrát vychází na necelou českou korunu korunu.

V Turecku samozřejmě existuje i železniční doprava. Ač je to možná překvapivé, jedná se o jeden z nejméně vyvinutých druhů cestování. Trasy zdaleka nejsou příliš rozvětvené, právě naopak vlaky často spojují pouze velká města. Kvalitou jsou na tom vlaky podobně jako u nás.

Finance a nákupy

Jak jsme již několikrát zmínili, v Turecku je na naše poměry poměrně levně. Je však potřeba brát v potaz, že se ceny liší až v několika desítkách procent v chudším vnitrozemí než v turisty obletovaných letoviscích či velkých městech. I tam však jsou ceny přijatelnější než v jiných destinacích jako Španělsko či Řecko.

V Turecku se platí takzvanou novou tureckou lirou. Ta sice není v našich končinách v nabídce směnáren moc často vidět. Nevézt si do Turecka liry však není žádný problém. Na místě lze totiž bez problému směnit místní měnu za eura či dolary, případně si peníze vybrat díky některé z mezinárodních karet (jako Visa či MasterCard) v některém z hojně se vyskytujících bankomatů.

Co se nákupů týče, připravte se na boj obchodníků o potencionálního kupce. Prodejci pokřikují na celé okolí a snaží se prodat své zboží. Pokud člověk o zboží zájem nemá, neměl by nikterak reagovat. V opačném případě je v pasti. V případě zájmu naopak nezapomínejte na smlouvání o ceně. Klidně nadhoďte až nesmyslně nízkou cenu a uvidíte, kam je prodejce schopen zajít. Cena tak nakonec může sestoupit na zlomek původní hodnoty!

Obecně

Turecko je země nacházející se v Malé Asii a z menší části ležící i v jihovýchodní části Evropy. Sousedními státy v asijské části jsou Arménie, Gruzie, ázerbájdžánská část Nachičevan, Írán, Irák a Sýrie, v evropské části pak Řecko a Bulharsko. Turecké břehy omývají proudy Středozemního, Egejského a Černého moře.

Země se rozkládá na území o velikosti 780 600 km², na němž žije přibližně sedmdesát milionů obyvatel. Hlavním městem je Ankara. Úředním jazykem je turečtina a převládajícím náboženstvím islám.Vyhledat zájezd